Americká hypotéka

Americká hypotéka existuje na našem finančním trhu od roku 2004. Jde v podstatě o úvěr za který ručíte nemovitostí. Peníze z americké hypotéky lze použít na cokoliv. Úroková sazba zde bývá vyšší než u klasických hypoték, ale nižší než u spotřebitelských úvěrů. Minimální výše úvěru se pohybuje od 150 000 Kč do 200 000 Kč.

Jaké jsou výhody?
Ve srovnání s klasickým spotřebitelským úvěrem je výhodou nižší úroková sazba a delší doba splatnosti, obvykle 15 až 20 let. Maximální výše americké hypotéky se pohybuje okolo 70 procent hodnoty zastavené nemovitosti. Některé banky mají také stanovenou maximální výši úvěru např. 2 milióny. Pokud je tedy hodnota nemovitosti 8 miliónů, banka vám stále půjčí 2 milióny. Samozřejmě o výši úvěru rozhoduje také vaše bonita, neboli schopnost splácet. U některých bank je možno tento produkt předčasně splatit, aniž bychom se vystavovali sankčním poplatkům.

Nevýhodou americké hypotéky je samotná skutečnost, že ručíte nemovitostí a v případě nesplácení o nemovitost můžete přijít. Úrokové sazby se pohybují mírně nad úrovní běžných hypoték a lze si také zvolit určitou roční fixaci úroku. Vyřízení americké hypotéky je poměrně zdlouhavá záležitost a to z důvodu zástavy nemovitosti. Bance je nutno předložit velké množství dokumentů. Jde o výpis z katastru nemovitostí, nabývací titul k nemovitosti, pojištění nemovitosti a odhadní cenu. Samozřejmě je nutné předložit doklady totožnosti.

Každá banka má pro americkou hypotéku rozdílné podmínky. Toto se týká její výše nebo požadovaných dokumentů. Nicméně v dnešní době jde na dračku také americká půjčka o kterou je v České republice poměrně zájem, neboť tvoří až třetinu z celkového množství poskytnutých hypoték.