Jak správně zvolit půjčku

Správná volba půjčky nám může v budoucnosti ušetřit mnoho starostí a zbytečných nákladů. Nejprve je vhodné si uvědomit kolik a na co mají finance sloužit. Na jaký účel použijeme peníze je také důležitá věc, např. mnoho účelových úvěrů je dostupných s nižší úrokovou sazbou. S tímto častým problémem se lidé chodí poradit k srovnání půjček, které vám ukáže, jaká půjčka by se k vám hodila.

Pokud tedy chceme financovat bydlení, použijeme hypoteční úvěr. V tomto případě je nejlepší se obrátit na různé banky a zjistit konkrétní podmínky, protože u hypoték se většinou jedná o velké částky a tudíž jsou kladeny na zájemce o úvěr velké nároky.
V některých případech, kdy nedostaneme celou požadovanou sumu od banky, existuje ještě možnost z nebankovního sektoru.

Jestliže uvažujeme o nákupu spotřebního zboží, můžeme využít přímo splátkových společností nebo kreditní kartu. U nákupu automobilu existují dvě možnosti financování. Jedná se o leasing a úvěr na auto. Uzavřením leasingové smlouvy se nestáváme majitelem vozu hned, ale až po splacení poslední splátky. Automobil je po dobu splácení majetkem leasingové společnosti. Pokud použijeme účelovou půjčku na auto, stáváme se majitelem vozu ihned. Jestliže však nebudeme splácet, hrozí nám zabavení našeho automobilu. Automobil je v tomto případě používán jako zástava.

U každého úvěru bychom si měli předem uvědomit zda budeme v budoucnosti finančně zvládat splácení. V úvahu je třeba vzít ztrátu zaměstnání nebo nemoc. Můžeme využít i pojištění schopnosti splácet. Dále je třeba hledět na úrokovou sazbu a celkové roční náklady na úvěr, neboli RPSN. Pokud chceme využít nebankovní sektor k půjčce, je nutné prověřit danou finanční společnost a důkladně pročíst podmínky ve smlouvě o úvěru. Rychlá půjčka, která by byla zároveň levná je na trhu cenným zbožím.