Kreditní karta

Kreditní karta je platební karta spojená s úvěrem. Jedná se o úvěr, který držitel karty může čerpat a následně splácet. Čerpání i splácení úvěru je upraveno ve smlouvě, kterou držitel obdrží od banky. Mnoho lidí kreditní kartu zaměňuje s debetní. Kreditní karta představuje úvěr a lze tedy čerpat peněžní prostředky pouze do mínusu. Nicméně při správném používaní se lze vyhnou jakýmkoliv poplatkům. Pokud čerpáte úvěr z kreditní karty a vše splatíte do konce měsíce, vyhnete se platbě úroků. Jedná se o tzv. bezúročnou lhůtu. Toto opatření se však vztahuje pouze na peněžní operace prováděné převodem na kreditní kartě, nevztahuje se na výběry z bankomatů.

Pro držitele představuje kreditní karta usnadnění plateb, lze se obejít bez hotovosti. Bez problémů je možné platit v zahraničí. Ke každé kreditní kartě může banka poskytnout různé výhody. Za využívání kreditní karty se obvykle platí poplatky. Poplatky jsou obvykle účtovány za správu úvěru, vedení karty, poplatky za nedodržení splátek a další podle podmínek banky.

Kreditní kartu lze získat u banky kde máte běžný účet a máte dobrou historii. Důležitým ukazatelem pro banku je pravidelný měsíční příjem, podle kterého stanovuje výši úvěru. Splácení úvěru probíhá v pravidelných splátkách nebo můžete splatit úvěr jednorázově. Jak již bylo zmíněno, je možné využít bezúročné období, kdy úvěr splatíte jednorázově. Pokud splácíte ve splátkách, úroková sazba se obvykle pohybuje od 10 do 20 procent.

Nicméně, každý zájemce o kreditní kartu by si měl předem zjistit veškeré výhody, které karta nabízí a výši poplatků za prováděné služby. Neméně důležitým údajem je výše úrokové sazby a snadné webové prohlížení měsíčních transakcí.