Soukromá osoba

Soukromá osoba je taková osoba, která vystupuje pod svým jménem a odpovídá osobně za veškeré svoje jednání, ať již osobní nebo obchodní. Soukromá osoba tak není skryta za nějakou společností nebo organizací. V případě uzavírání jakýchkoliv smluv, je soukromá osoba zodpovědná za vše co je ve smlouvě uvedeno a odpovídá zákonu.

Pokud se rozhodneme pro půjčku od soukromé osoby, je třeba vzít v potaz některé odlišnosti od klasických finančních institucí. Banky si při žádosti o úvěr velmi důkladně každého žadatele prověřují, zejména zjišťují jeho schopnost splácet a nahlížejí do registru dlužníků. Naproti tomu půjčka od soukromé osoby takto složitý proces zdaleka nepotřebuje. Často není nahlíženo do registrů a není požadován doklad o příjmu. Půjčka od soukromé osoby se vyznačuje snadnou dostupností a rychlostí. Obvykle tato půjčka bývá poskytnuta na směnku.

Nevýhodou půjčky od soukromé osoby je poměrně vyšší úroková sazba, čímž si poskytovatel kompenzuje možné riziko s nesplacením. Jestliže jsme tedy v situaci, kdy potřebujeme takovýto druh půjčky, je na místě získat reference o takové osobě. Nejlepší variantou je zvolit soukromou osobu z našeho okolí a zjistit od známých případné pozitivní nebo negativní zkušenosti.