Splátky

Splátka je pravidelná platba, která slouží k úhradě předem stanovené částky. Do splátky je započítána úhrada zapůjčené sumy a úroková sazba. Platba pomocí splátek nám umožňuje hradit půjčenou finanční částku v předem navrženém čase. Placení splátek nám tak umožňuje splatit naše závazky v době kdy nedisponujeme potřebným finančním obnosem. Do splátek je samozřejmě započítán i úrok, odměna věřiteli za půjčení peněz. Nejčastěji se používá splátek u hypotečních úvěrů, spotřebitelských půjček, splátkového prodeje, nebankovních úvěrů a jiných finančních produktů.

Pokud jsme žadateli o úvěr, bude nás zajímat výše splátek u jednotlivých úvěrů. Na internetu u běžných poskytovatelů půjček lze běžně narazit na splátkové kalkulátory, kde po zadání úrokové sazby, délky a výši úvěru dostaneme splátku za námi požadované období. Nejčastěji se uvádí měsíční splátka. Do výše splátky se tedy započítává úroková sazba a celková půjčená částka.

Splátky ovšem nezahrnují další náklady na úvěr, jako jsou různé poplatky za vedení účtu, pojištění a další náklady spojené s úvěrem. Tyto náklady se můžeme dozvědět v ukazateli RPSN, neboli roční procentní sazba nákladů. Stanovení splátek u každé půjčky je velmi důležitým faktorem. Můžeme si zvolit variantu nižších splátek, kde celkově přeplatíme více půjčenou sumu, ale naše příjmy budou stačit na uvedenou splátku. Na druhou stranu lze zvolit i opačnou variantu vyšších měsíčních splátek, zde si však musíme být jisti svou finanční situací.